Nowotwór stercza - rak stercza

 

Można wyleczyć raka!

Rak gruczołu krokowego, inaczej rak stercza (C61 wg ICD10) potocznie nazywany rakiem prostaty to nowotwór złośliwy, który od co najmniej kilku lat zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów złośliwych u mężczyzn. Z roku na rok w Polsce i na całym świecie jest diagnozowany coraz częściej.

 

Przyczyny zachorowania

 

Ryzyko wystąpienia raka stercza wzrasta z wiekiem. Mężczyźni po 50. roku życia są szczególnie narażeni. Dodatkowo, zdiagnozowany w rodzinie rak gruczołu krokowego podnosi ryzyko zachorowania aż 11-krotnie.

Objawy

 

Nowotwór stercza w większości przypadków nie powoduje jednoznacznych dolegliwości, dopóki nie przejdzie w zaawansowane stadium. Najczęstszy problem pacjentów z układem  moczowym, to tzw. łagodny rozrost stercza, który jest odpowiedzialny za trudności w oddawaniu moczu, osłabiony bądź przerywany strumień moczu, częstomocz (LUTS).

 

Diagnostyka

 

W celu zdiagnozowania raka prostaty wykonuje się następujące badania:

  • PSA (Prostate Specific Antigen) – badanie z krwi, którego celem jest oznaczenie poziomu antygenu. Normą jest poziom do 4 ng/ml, choć i przy mniejszym stężeniu możliwe jest wykrycie obecności nowotworu. Wynik powyżej 4 determinuje objęcie pacjenta diagnostyką rozszerzoną.
  • Badanie DRE (digital rectal examination), czyli badanie przez odbytnicę (per rectum) – pozwala na zbadanie wielkości i konsystencji gruczołu krokowego
  • Rezonans magnetyczny MRI
  • Badanie TRUS, czyli przezodbytnicze USG prostaty

Jeżeli badania wskazują na podejrzenie raka prostaty, pacjent jest kwalifikowany do biopsji – pobrania wycinku z gruczołu krokowego do badania histopatologicznego (pod kontrolą USG). Współczesna medycyna pozwala na zwiększenie precyzji tego badania – moim pacjentom wykonuję tzw. biopsję fuzyjną, która zmniejsza ryzyko potrzeby ponownego wykonania tego badania w przyszłości.

 

Leczenie

 

Pacjentom z rozpoznanym nowotworem gruczołu krokowego w stadium ograniczonym do narządu (T2 wg TNM) lub miejscowo zaawansowanym (T3) proponuję leczenie radykalne, czyli całkowite usunięcie gruczołu krokowego z intencją wyleczenia z choroby. Wiele osób obawia się negatywnych skutków takiej operacji (należą do nich ryzyko nietrzymania moczu bądź impotencja). Jednak na bazie moich doświadczeń, a więc setkom wykonanych dotąd operacji, a także dzięki korzystaniu z najnowszych technologii (robot da Vinci) obserwuję, że ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych znacząco maleje. Od kiedy operuje pacjentów robotem da Vinci, szansa na bardzo dobre trzymanie moczu, oraz zachowanie potencji, znacząco wzrosła. Sama operacja trwa około 2 godziny. Większość pacjentów trzyma mocz od razu po usunięciu cewnika. W dniu po operacji pacjenci są „uruchamiani”, a więc pod opieką personelu wracają do samodzielnego wstawania i poruszania się, a kolejnego dnia są wypisywani do domu.

 

Ze względu na bardzo dużą precyzję, operacja prostatektomii radykalnej wykonywana metodą robotyczną (robot da Vinci) jest małoobciążająca – niskie ryzyko powikłań oraz niewielka utrata krwi podczas jej wykonywania. Dzięki temu leczenie operacyjne można proponować zarówno młodym mężczyznom jak również leczyć pacjentów w bardzo zaawansowanym wieku. Efektem operacji usunięcia gruczołu krokowego jest wyleczenie choroby nowotworowej, która w przeciwnym wypadku mogłaby doprowadzić do przerzutów, a także przedwczesnej śmierci.

Jacek Kiś

dr n. med. urolog FEBU

urologia | biopsja fuzyjna | laparoskopia | robot DA VINCI | rak stercza | BPH
RIRS | MRI
| rak prostaty | nietrzymanie moczu | diagnostyka